çrregullim Rregullimit

English gjithashtuJo anglisht

çrregullim Rregullimit ndodh kur njerëzit nuk shërohen nga një ndryshim të madh apo përvojë të vështirë. Mjekët shpesh të gjeni se refugjatët dhe emigrantët kanë një çrregullim të përshtatjes.

يحدث أضطراب التكيف عندما لا يتعافى الناس من تغيير كبير أو تجربة صعبة. غالباً ما يجد الأطباء أن اللاجئين والمهاجرين لديهم أضطراب في التكيف.

الأضطرابيعني أن هناك خطأ ما. “التكيف” Kjo do të thotë një ndryshim në situatën. çrregullim rregullim është kur ajo është e vështirë për ju që të ndryshojë kur një ngjarje ndodh deadbeat. Disa shembuj të ngjarjes stresues lëviz në një vend të ri, apo të martohen, ose të humbasë, ose të humbni punën tuaj, ose kur dikush vdes.

“الأضطراب” يعني أن هناك خطأ ما. “التكيف” يعني إجراء تغيير على الموقف. أضطراب التكيف هو عندما يكون من الصعب عليك تغييره عندما يحدث حدث مرهق. بعض الأمثلة على حدث مرهق ينتقل إلى بلد جديد ، أو يتزوج ، أو يفقد ، أو يفقد وظيفتك ، أو عندما يموت شخص ما.

أعراض اضطراب التكيف

أعراض اضطراب التكيف

Simptomat janë ndjenjat dhe sjelljet ju duhet për shkak të sëmundjes. Ju mund të kenë simptome të çrregullimit të rregullimit brenda 3 Muajt ​​e ngjarjes rraskapitës që ndodh. Por simptomat e çrregullimit të rregullimit zakonisht nuk zgjat më shumë se 6 muaj. Disa nga simptomat e çrregullimit të rregullimit të:

الأعراض هي المشاعر والسلوكيات لديك بسبب المرض. يمكن أن يكون لديك أعراض اضطراب في التكيف في غضون 3 أشهر من حدث مرهق يحدث. لكن الأعراض من أضطراب التكيف عادة لا تستمر أكثر من 6 أشهر. بعض أعراض أضطراب التكيف هي:

 • të ndjehen të trishtuar
 • jam i lodhur
 • Ndjeheni të shqetësuara
 • Ndjenja si ju nuk mund të bëjë aktivitetet normale
 • Stop aktivitete që ju pëlqen të bëni
 • probleme me gjumin
 • A nuk duan të hanë
 • Crying shumë
 • Duke pasur probleme në punë ose në shkollë
 • تشعر بالحزن
 • تشعر بالتعب
 • الشعور بالقلق
 • الشعور وكأنك لا تستطيع القيام بالأنشطة العادية
 • وقف الأنشطة التي تحب القيام بها
 • مشكلة في النوم
 • لا تريد أن تأكل
 • ًتبكي كثيرا
 • وجود مشاكل في العمل أو المدرسة

Nëse ju jeni të paturit e një ngjarje e vështirë dhe ju jeni duke përjetuar disa nga këto simptoma, ju mund të vuajnë nga çrregullim rregullim. Për shembull, në qoftë se ju vetëm u transferua në Shtetet e Bashkuara nga një vend tjetër, ju mund të ndjeni trishtim dhe ankth. Por në qoftë se ju ndiheni i trishtuar dhe ankthi në mënyrë që ju nuk mund ta bëjë përditshme aktivitetet tuaja, ju mund të bisedoni me mjekun tuaj në lidhje me mënyrat për të marrë ndihmë. Nëse ju ende ndjehen shqetësim të trishtuar dhe të thellë për më shumë se 6 Muaj, kjo nuk është normale. Ju duhet të gjejnë mënyra për t'u kujdesur për shëndetin tuaj mendor.

إذا كنت تواجه حدثًا مرهقًا وكنت تعاني من بعض هذه الأعراض ، فقد تعاني من أضطراب في التكيف. على سبيل المثال ، إذا انتقلت للتو إلى الولايات المتحدة من بلد آخر ، فقد تشعر بالحزن والقلق. ولكن إذا كنت تشعر بالحزن والقلق بحيث لا يمكنك القيام بأنشطتك اليومية ، يمكنك التحدث مع طبيبك حول طرق الحصول على المساعدة. إذا كنت لا تزال تشعر بالحزن والقلق الشديد لأكثر من 6 أشهر ، فهذا غير طبيعي. يجب أن تجد الطرق لرعاية صحتك العقلية.

Mësoni Më Tepër

تعرف على المزيد

Gjej ndihmë pranë jush

Përdorni FindHello për të kërkuar për shërbimet dhe burimet në qytetin tuaj.

Filloni kërkimin tuaj

A këtë faqe ju ndihmojnë? përballen me smiley po fytyra vrenjt jo
Faleminderit për komentin tuaj!