shizofreni

English gjithashtuJo anglisht

Skizofrenia është një sëmundje mendore serioze. Ajo ndikon në mënyrën se si ju të parë botën dhe mënyrën se si sillen.

الأنفصام هو مرض عقلي خطير. إنه يؤثر على طريقة رؤيتك للعالم والطريقة التي تتصرف بها.

الأنفصام في الشخصية

الأنفصام في الشخصية

Skizofrenia është një sëmundje mendore të ndryshuar mendimet tuaja dhe si e shihni botën. Kjo e bën skizofrenia e bën të vështirë për ju që të mbani mendimet tuaja në kontroll. Ju mund të ndryshojë mendimet dhe ndjenjat tuaja dhe si të sillen në qoftë se ju keni skizofreninë. Shumica e njerëzve të merrni kur ata janë të rinj skizofren.

الأنفصام هو مرض عقلي يغير أفكارك وكيف ترى العالم. يجعل الأنفصام يجعل من الصعب عليك الاحتفاظ بأفكارك في السيطرة. يمكن أن تتغير أفكارك ومشاعرك وكيف تتصرف إذا كان لديك مرض انفصام الشخصية. معظم الناس يصابون بالأنفصام عندما يكونون صغارا.

Simptomat e skizofrenisë

أعراض الفصام

Disa nga ndryshimet që ju vetë nëse keni skizofrenisë është një sëmundje:

بعض التغييرات التي تمتلكها إذا كان لديك مرض أنفصام الشخصية هي:

 • Fantasies
  Illusions është kur ju mendoni se diçka është e vërtetë, kur ajo nuk është e mirë. Për shembull, mendoni se të gjithë në biznesin tuaj është duke u përpjekur për të nxjerrë ju dhe ju urrejnë. Kjo mund të bëjë që ju nervor apo i zemëruar. Kjo është delusional, nëse e vërteta është se njerëzit e duan dhe se askush nuk është duke u përpjekur për të nxjerrë ju.
 • hallucinations
  Hallucinations po përballen kur gjërat nuk ndodhin. Për shembull, ju mund të dëgjoni tingujt kur nuk ka një. Ju mund të shihni gjëra që nuk janë aty. Ju mund të shijoni apo erë gjëra që nuk janë në. Këto përvoja janë shumë reale për ju.
 • emocionet venitur
  Emocionet janë blurry kur ndjenjat tuaja nuk tregojnë. Ju nuk mund të shikoni njerëzit në sy më. Ju mund të flasin shumë ngadalë dhe pa ndjenja. Emocionet mund të duken të mjegullta si në qoftë se ju nuk janë të vetëdijshëm për atë që po ndodh rreth jush. Ju mund të tregojnë emocionet që nuk janë ndjenja normale të situatës. Për shembull, shoku juaj tregon një histori shumë e trishtuar. Ju nuk e kuptoni shkallën e trishtim shoku dhe ju qeshni.
 • Humbja e motivimit
  Humbja e motivimit është kur ju nuk keni energji për të bërë ndonjë gjë. Ju nuk mund të doni një dush ose ju pastruar dhëmbët tuaj.
 • Izolimi
  Me skizofreni, disa njerëz nuk duan të jenë rreth familjen dhe miqtë e tyre.
 • الأوهام
  الأوهام هي عندما تعتقد أن شيئًا ما حقيقي عندما لا يكون كذلك. على سبيل المثال ، أنت تعتقد أن كل شخص في عملك يكرهك ويحاول طردك. هذا قد يجعلك عصبياً أو غاضباً. هذا هو الوهمية إذا كانت الحقيقة هي أن الناس يحبونك وأن لا أحد يحاول طردك.
 • الهلوسة
  الهلوسة هي عندما تواجه أشياء لا تحدث. على سبيل المثال ، يمكنك سماع الأصوات عندما لا يكون هناك أحد. تستطيع أن ترى الأشياء التي ليست هناك. يمكنك تذوق أو شم رائحة الأشياء غير الموجودة. هذه التجارب حقيقية للغاية بالنسبة لك.
 • العواطف الباهتة
  العواطف الباهتة هي عندما لا تظهر مشاعرك. قد لا تنظر إلى الأشخاص في العين بعد الآن. قد تتحدث ببطء شديد وبدون مشاعر. يمكن أن تبدو العواطف الباهتة كما لو كنت لا تدرك ما يدور حولك. يمكنك إظهار العواطف التي ليست مشاعر طبيعية للوضع. على سبيل المثال ، صديقك يخبرك قصة حزينة جدًا. أنت لا تفهم مدى حزن صديقك وأنت تضحك.
 • فقدان الدافع
  فقدان الحافز هو عندما لا يكون لديك الطاقة لفعل أي شيء. قد لا ترغب في الاستحمام أو تقوم بتنظيف أسنانك.
 • العزل
  مع الأنفصام ، بعض الناس لا يرغبون أن يكونوا حول عائلتهم وأصدقائهم.

Skizofrenia mund të shkaktohet nga shumë gjëra. Disa nga arsyet që mund të keni skizofreninë janë:

الأنفصام يمكن أن يحدث بسبب أشياء كثيرة. بعض الأسباب التي قد يكون لديك مرض انفصام الشخصية هي:

 • gjenetikë
  Gjenet janë tiparet mendore dhe fizike (Të tilla si ngjyra e syve) Ju merrni nga prindërit tuaj. Ndoshta dikush në familjen tuaj ka skizofreninë.
 • biokimi
  Biokimi është kimikate si të ndryshme në punën e trupit tuaj.
 • stresi,
  Mund ngjarje të jetës dhe trauma mund të shkaktojnë sëmundje mendore.
 • biologjik
  Biologjike do të thotë se është pjesë e trupit tuaj. Ju mund të kenë ndryshime në trurin tuaj mund të bëjë atë lëndim të lehtë skizofren. Më të ndjeshëm ndaj njerëzve skizofreninë.
 • droga
  Përdorni një shumë të barnave mund të shkaktojnë skizofreninë.
 • علم الوراثة
  الجينات هي السمات العقلية والجسدية (مثل لون العين) التي تحصل عليها من والديك. ربما شخص في عائلتك لديه انفصام.
 • الكيمياء الحيوية
  الكيمياء الحيوية هي كيف تعمل المواد الكيميائية المختلفة في جسمك.
 • الضغط العصبى
  يمكن لأحداث الحياة والصدمات أن تسبب المرض العقلي.
 • البيولوجية
  البيولوجية تعني أنها جزء من جسمك. يمكن أن يكون لديك تغييرات في دماغك يمكن أن تجعل من السهل الإصابة بالأنفصام. الرجال أكثر عرضة للإصابة بمرض أنفصام الشخصية.
 • المخدرات
  استخدام الكثير من الأدوية يمكن أن يسبب الأنفصام.

Shumica e njerëzve vuajnë nga simptomat e skizofrenisë në mes 16 dhe 30 vit. Simptomat janë ndjenjat dhe ndryshimet që ju duhet për shkak të sëmundjes. A nuk merrni një shumë të njerëzve me skizofreni pas 45 vit. Nuk është e mundur për të trajtuar vetëm trajtimin e skizofrenisë. Ju do të duhet të marrë ilaçin përshkruar nga mjeku juaj.

معظم الناس يعانون من أعراض انفصام الشخصية ما بين 16 و 30 سنة. الأعراض هي المشاعر والتغييرات التي لديك بسبب المرض. لا يصاب الكثير من الناس بالشيزوفرينيا بعد 45 سنة. ليس من الممكن علاج الشيزوفرينيا بالعلاج فقط. سوف تحتاج إلى تناول الدواء الذي يصفه طبيبك.

Mësoni Më Tepër

تعرف على المزيد

Ndihmë refugjatët dhe imigrantët në SHBA

Duke dhuruar për USAHello, ju mbështesin teknologjinë dhe arsimit që ndihmojnë të sapoardhurit të ketë sukses në SHBA.

Dhuroni sot

A këtë faqe ju ndihmojnë? përballen me smiley po fytyra vrenjt jo
Faleminderit për komentin tuaj!